RACD06-350
DigiKey Part Number
945-1415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD06-350
Description
LED DRIVER CC AC/DC 3-24V 350MA
Customer Reference
Detailed Description
350mA 3 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACD06-350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Type
Constant Current
Efficiency
65%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Screw Terminal
Size / Dimension
2.68" L x 1.38" W x 0.79" H (68.0mm x 35.0mm x 20.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
3 ~ 24V