RA3-241503D/SMD
DigiKey Part Number
945-RA3-241503D/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA3-241503D/SMD
Description
DC DC CONVERTER 15V 3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V 3V 100mA, 500mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RA3-241503D/SMD Models
Category
Voltage - Output 2
3V
Mfr
Current - Output (Max)
100mA, 500mA
Series
Power (Watts)
3 W
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
5.2 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
21.6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26.4V
Package / Case
16-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.92" L x 0.59" W x 0.33" H (23.4mm x 15.0mm x 8.5mm)