QT532S-16.000MEEQ-T
DigiKey Part Number
4981-QT532S-16.000MEEQ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
4981-QT532S-16.000MEEQ-TCT-ND - Cut Tape (CT)
4981-QT532S-16.000MEEQ-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QT532S-16.000MEEQ-T
Description
5.0X3.2 10PPM @25C 10PPM (-20 TO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)