QT161S-27.120MAAV-T
DigiKey Part Number
4981-QT161S-27.120MAAV-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
4981-QT161S-27.120MAAV-TCT-ND - Cut Tape (CT)
4981-QT161S-27.120MAAV-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QT161S-27.120MAAV-T
Description
1.6X1.2 SEAM SEAL MHZ XTAL -4PAD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.12 MHz ±30ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)