P1170.333NLT
DigiKey Part Number
553-1966-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1966-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1170.333NLT
Description
FIXED IND 33UH 2.6A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 2.6 A 70mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1170.333NLT Models
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A