P1170.142NLT
DigiKey Part Number
553-P1170.142NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1170.142NLT
Description
FIXED IND 1.4UH 11A 4.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1170.142NLT Models
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
13A