BPSA00131358151M00
DigiKey Part Number
553-BPSA00131358151M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSA00131358151M00
Description
FIXED IND 150UH 1.4A 228 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Inductor 1.4 A 228mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
228mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
880mA