16N78-212P.1001
DigiKey Part Number
403-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16N78-212P.1001
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 6V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 10000 RPM 5.4W 6VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.977 / 6.9
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
5.4W
Series
Size / Dimension
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.295" (7.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.354" (9.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
6VDC