PC323-12H-X
DigiKey Part Number
2634-PC323-12H-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC323-12H-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PC323-12H-X Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4.5 ms
Mounting Type
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 48VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 144W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA