AQ18A-59CFA-H
AQ18A-59CFA-H
DigiKey Part Number
993-AQ18A-59CFA-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ18A-59CFA-H
Description
AC/DC WALL ADP 5V/9V/12V/15V 18W
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
18 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
1.57" L x 0.92" W x 2.05" H (40.0mm x 23.3mm x 52.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A, 2A, 1.5A, 1.2A