NRN40-U1-A2
DigiKey Part Number
2046-NRN40-U1-A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRN40-U1-A2
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.575" (40mm) IP67 Module
cms-datasheet
 cms-datasheet
Category
Material - Body
Plastic
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
1.575" (40mm)