Image for NMB8-30GM55-E2-FE is not available
NMB8-30GM55-E2-FE
DigiKey Part Number
2046-NMB8-30GM55-E2-FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMB8-30GM55-E2-FE
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.315" (8mm)