NCN100-F23-E2-V1
DigiKey Part Number
2046-NCN100-F23-E2-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCN100-F23-E2-V1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 3.937" (100mm) IP67 Module
Category
Material - Body
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
3.937" (100mm)