NBN30-U1-Z2
DigiKey Part Number
2046-NBN30-U1-Z2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN30-U1-Z2
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.181" (30mm) IP68, IP69K Module
Category
Material - Body
Metal, Polyamide (PA)
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
1.181" (30mm)