NBB20-U1-A0-T
DigiKey Part Number
2046-NBB20-U1-A0-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB20-U1-A0-T
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.787" (20mm) IP68, IP69K Module
Category
Material - Body
Metal, Polyamide (PA)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.787" (20mm)