NBB20-L2-A2-V1
DigiKey Part Number
2046-NBB20-L2-A2-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB20-L2-A2-V1
Description
INDUCTIVE SEN 22MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.787" (20mm) IP69K Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBB20-L2-A2-V1 Models
Category
Material - Body
Polyamide (PA)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP69K
Sensing Distance
0.787" (20mm)