ML100-8-HW-350-RT/103/115
DigiKey Part Number
2046-ML100-8-HW-350-RT/103/115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML100-8-HW-350-RT/103/115
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 0.197" ~ 13.780" (5mm ~ 350mm) Light-On
Category
Output Configuration
Light-On
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Light Source
Red LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Triangulation
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.197" ~ 13.780" (5mm ~ 350mm)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C