62-12-1015-PAD60A
DigiKey Part Number
1944-62-12-1015-PAD60A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
62-12-1015-PAD60A
Description
THERM-A-GAP PAD60A 6.0 W/M-K GAP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Green 381.00mm x 254.00mm Rectangular Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.120" (3.05mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Adhesive
Adhesive - One Side
Series
Backing, Carrier
Aluminum Foil
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.28°C/W
Usage
Thermally Conductive
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
18 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
381.00mm x 254.00mm
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)