61-12-0909-PAD30G
DigiKey Part Number
1944-61-12-0909-PAD30G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-12-0909-PAD30G
Description
THERM-A-GAP PAD30G 3.2 W/M-K GAP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Blue 228.60mm x 228.60mm Square
Category
Thickness
0.120" (3.05mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Backing, Carrier
Fiberglass
Series
Color
Blue
Packaging
Box
Thermal Resistivity
0.40°C/W
Part Status
Active
Thermal Conductivity
3.2W/m-K
Usage
Thermally Conductive
Shelf Life
36 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Shipment
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)
Outline
228.60mm x 228.60mm