PJD60N04-AU_L2_000A1
DigiKey Part Number
3757-PJD60N04-AU_L2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJD60N04-AU_L2_000A1
Description
40V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE M
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 12.7A (Ta), 60A (Tc) 2.4W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1759 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta), 75W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA