PJD25N06A-AU_L2_000A1
DigiKey Part Number
3757-PJD25N06A-AU_L2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-PJD25N06A-AU_L2_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-PJD25N06A-AU_L2_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJD25N06A-AU_L2_000A1
Description
60V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE M
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 5.5A (Ta), 25A (Tc) 2.4W (Ta), 48.4W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1173 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta), 48.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 15A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA