BZX584C20-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-BZX584C20-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-BZX584C20-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-BZX584C20-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C20-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms