HST1.1-12-5-2Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 4
Datasheet
Image for HST1.1-12-5-2Y is not available
HST1.1-12-5-2Y
DigiKey Part Number
HST1.1-12-5-2Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.1-12-5-2Y
Description
HEATSHRINK 1.1" X 1' RED
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Red 1.00' (304.80mm, 12.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Obsolete
Color
Type
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
1.00' (304.80mm, 12.00")
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
HEATSHRINK 1.1" X 1' BLACK