NC4EBD-JP-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2828-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NC4EBD-JP-DC24V |
Description | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 19.2 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 20 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 55°C |
Contact Form 4PDT (4 Form C) | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 5 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 250VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1250VA | Coil Resistance 800 Ohms |
Coil Current 30 mA | Base Product Number |