ERJ-1GJF8201C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GJF8201CTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-1GJF8201CCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-1GJF8201CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GJF8201C
Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)