ERA-1AEB8060C
DigiKey Part Number
ERA-1AEB8060C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1AEB8060C
Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/20W 0201
Detailed Description
806 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-1AEB8060C Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)