EEU-FS1C472SB
DigiKey Part Number
P122319CT-ND - Cut Tape (CT)
P122319TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1C472SB
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1C472SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C