SFY5-DC21V
DigiKey Part Number
SFY5-DC21V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY5-DC21V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 21V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 21VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
15.8 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
3.2 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Bulk
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage
21VDC
Coil Current
32 mA
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
666 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max