SFY5-DC12V
DigiKey Part Number
255-4138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY5-DC12V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
56 mA
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
215 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max