SFY3-DC24V
DigiKey Part Number
255-4133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY3-DC24V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
28 mA
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
864 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max