NC4EBD-JP-DC48V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
NC4EBD-JP-DC48V
DigiKey Part Number
NC4EBD-JP-DC48V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC4EBD-JP-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC - Max
Coil Resistance
3.2 kOhms
Coil Current
15 mA