NC4EBD-JP-DC24V
DigiKey Part Number
255-2828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC4EBD-JP-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC - Max
Coil Resistance
800 Ohms
Coil Current
30 mA