HE1AN-W-DC24V-Y6H
DigiKey Part Number
255-HE1AN-W-DC24V-Y6H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-W-DC24V-Y6H
Description
HE-PV RELAY, 1FORMA, 24VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
90 A
Approval Agency
CSA, cURus, VDE
Switching Voltage
800VAC, 60VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
72000VA, 5400W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA