HE1AN-W-DC12V-Y6
DigiKey Part Number
255-5246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-W-DC12V-Y6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 90A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HE1AN-W-DC12V-Y6 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
90 A
Approval Agency
CSA, cURus, VDE
Switching Voltage
490VAC, 48VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
44100VA, 4320W
Coil Resistance
75 Ohms
Coil Current
160 mA