ODB7530-12HB02A
DigiKey Part Number
1053-ODB7530-12HB02A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB7530-12HB02A
Description
FAN BLOWER 75X30MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 75mm L x 75mm H Ball 13.8 CFM (0.386m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
41.7dB
Mfr
Power (Watts)
4.32 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus
Size / Dimension
Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
Current Rating (Amps)
0.360A
Width
30.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
13.8 CFM (0.386m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.560 in H2O (139.5 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C