ODB6015-12HHB02A
ODB6015-12HHB02A
ODB6015-12HHB02A
DigiKey Part Number
1053-1683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB6015-12HHB02A
Description
FAN BLOWER 57.25X15.2MM 12VDC
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 57.25mm L x 50.37mm H Ball 7.4 CFM (0.207m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ODB6015-12HHB02A Models
Category
Noise
44.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.84 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 57.25mm L x 50.37mm H
Weight
0.077 lb (34.93 g)
Width
15.20mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
7.4 CFM (0.207m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.800 in H2O (199.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C