ODB22071-24HB10A
DigiKey Part Number
1053-1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB22071-24HB10A
Description
FAN IMP MTRZD 221.5X71MM 24VDC
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 221.5mm Dia Ball 618.0 CFM (17.30m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
106 W
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 221.5mm Dia
Weight
3.1 lbs (1.4 kg)
Width
71.00mm
Current Rating (Amps)
4.4A
Air Flow
618.0 CFM (17.30m³/min)
Voltage Range
16 ~ 28VDC
Static Pressure
2.410 in H2O (600.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C