ODB19069-48HB10A
DigiKey Part Number
1053-1797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB19069-48HB10A
Description
FAN IMP MTRZD 189.5X68.5MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 189.5mm Dia Ball 432.0 CFM (12.10m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ODB19069-48HB10A Models
Category
Power (Watts)
122 W
Mfr
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 189.5mm Dia
Weight
2.205 lb (1 kg)
Width
68.50mm
Current Rating (Amps)
2.55A
Air Flow
432.0 CFM (12.10m³/min)
Voltage Range
36 ~ 56VDC
Static Pressure
2.810 in H2O (700.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C