OD6038-12HBVXC
DigiKey Part Number
1053-1249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6038-12HBVXC
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 61.0 CFM (1.71m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6038-12HBVXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
64.0dB
Series
Power (Watts)
17 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.80A
Air Flow
61.0 CFM (1.71m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
1.590 in H2O (396.1 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C