OD4015-24HB02A
DigiKey Part Number
1053-OD4015-24HB02A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4015-24HB02A
Description
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.5 CFM (0.238m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
36.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.92 W
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.060A
Width
15.00mm
Voltage Range
17 ~ 26.4VDC
Air Flow
8.5 CFM (0.238m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C