OD280AN-24HB
DigiKey Part Number
1053-OD280AN-24HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD280AN-24HB
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 280mm L x 280mm H Ball 1180.0 CFM (33.04m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
72.0dB(A)
Series
Power (Watts)
105 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 280mm L x 280mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
4.35A
Air Flow
1180.0 CFM (33.04m³/min)
Voltage Range
22 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.900 in H2O (224.2 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
85000 Hrs @ 35°C