OD2510-12MB02A
DigiKey Part Number
1053-1671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD2510-12MB02A
Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H Sealed Sleeve 2.2 CFM (0.061m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD2510-12MB02A Models
Category
Noise
24.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.44 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Weight
0.018 lb (8.16 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
2.2 CFM (0.061m³/min)
Voltage Range
6 ~ 16VDC
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Sealed Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C