OD172SAP-48HHB10AZ
DigiKey Part Number
1053-OD172SAP-48HHB10AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HHB10AZ
Description
48VDC 172X150X51MM REVERSIBLE FL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H Ball 310.0 CFM (8.68m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Reversible Flow, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
60.0dB
Series
Power (Watts)
24 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.490A
Air Flow
310.0 CFM (8.68m³/min)
Static Pressure
1.280 in H2O (318.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C