OD1238-24MBVXE10A
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24MBVXE10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24MBVXE10A
Description
FAN 24VDC 120X38MM PWM/TACH
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 215.0 CFM (6.02m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
58.2dB(A)
Series
Power (Watts)
34.2 W
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.40A
Air Flow
215.0 CFM (6.02m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
1.300 in H2O (323.6 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C