OD1238-12MBXJ10A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Wakefield Thermal Solutions
In Stock: 520
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 207.0 CFM (5.80m³/min) 4 Wire Leads
OD1238-24HSS
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
OD1238-12MBXJ10A
DigiKey Part Number
1053-1616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-12MBXJ10A
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-12MBXJ10A Models
Category
Noise
63.0dB
Mfr
Power (Watts)
27.6 W
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.827 lb (375.12 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.3A
Air Flow
207.0 CFM (5.80m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.044 in H2O (260.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C