OAB13391-11-1WB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 1
Datasheet
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 133mm Dia Ball 188.0 CFM (5.26m³/min) 2 Wire Leads
OAB13391-11-1WB
DigiKey Part Number
1053-1783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB13391-11-1WB
Description
FAN IMP MTRZD 133X91MM 115VAC W/
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
60.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
41.00W
Series
RPM
3200 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 133mm Dia
Weight
2.7 lbs (1.2 kg)
Width
91.50mm
Current Rating (Amps)
0.430A
Air Flow
188.0 CFM (5.26m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.880 in H2O (219.2 Pa)
Material - Blade
Thermoplastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C