OA938AP-1122-1WB_view2
OA938AP-1122-1WB_view3
OA938AP-11/22-1WB
DigiKey Part Number
1053-1110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA938AP-11/22-1WB
Description
FAN AXIAL 92X38.5MM 115/230VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA938AP-11/22-1WB Models
Category
Features
Dual Voltage
Manufacturer
Orion Fans
Noise
32.0dB
Series
Power (Watts)
9.00W
Packaging
Box
RPM
3100 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
115/230VAC
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.50mm
Voltage Range
100 ~ 240VAC
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C