OA280AP-11-1WB1868_view2
OA280AP-11-1WB1868_view3
OA280AP-11-1WB1868
DigiKey Part Number
1053-OA280AP-11-1WB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA280AP-11-1WB1868
Description
FAN 115AC 280X280X89MM IP68 WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 280mm L x 280mm H Ball 1300.0 CFM (36.40m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA280AP-11-1WB1868 Models
Category
Noise
73.0dB
Power (Watts)
210W
Series
RPM
3200 RPM
Termination
2 Wire Leads
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 280mm L x 280mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Weight
7.4 lbs (3.4 kg)
Air Flow
1300.0 CFM (36.40m³/min)
Static Pressure
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C