OA2543AN-22-2TB1856
DigiKey Part Number
1053-OA2543AN-22-2TB1856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA2543AN-22-2TB1856
Description
230VAC 254X89MM METAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 615.0 CFM (17.22m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA2543AN-22-2TB1856 Models
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Orion Fans
Noise
53.0dB(A)
Series
Power (Watts)
95.0W
Packaging
Bulk
RPM
2250 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Ingress Protection
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Width
89.00mm
Approval Agency
cURus, TUV
Air Flow
615.0 CFM (17.22m³/min)
Voltage Range
200 ~ 240VAC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C