OA200AN-11-1WB1856_view2
OA200AN-11-1WB1856_view3
OA200AN-11-1WB1856
DigiKey Part Number
1053-1539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA200AN-11-1WB1856
Description
FAN AXIAL 200X70MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 220mm L x 200mm H Ball 485.0 CFM (13.58m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
68.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
105W
Series
RPM
3300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 220mm L x 200mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
70.00mm
Weight
4 lbs (1.8 kg)
Air Flow
485.0 CFM (13.58m³/min)
Voltage Range
100 ~ 120VAC
Static Pressure
0.930 in H2O (231.7 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C